LATEST NEWS

  • TRADING NOTICE...

    06.12.2019 11:07:00

    NC Kazakhstan Engineering JSC announces an online tender for the sale...

    More...
  • Computer equipment under the brand name "ZIK&...

    05.12.2019 17:55:00

    At the Kirov domestic factory (a subsidiary of NC Kazakhstan Engineering JSC), production ...

    More...
  • Solemn event...

    29.11.2019

    November 29 this year a solemn event dedicated to the Day of the First President of the Re...

    More...
More news

The Board of Directors

Zhanna Yegimbayeva

Member of the Board of directors, the representative of Ministry of defense and aerospace industry of the Republic of Kazakhstan

Date of election a member of the Board of Directors - 28-06-2017

[Learn More]

Citizenship - Republic of Kazakhstan

Birthday 12-05-1953

Status - Member of the Board of directors, the representative of Ministry of defense and aerospace industry of the Republic of Kazakhstan

Education:

  • 1980 - Taldy-Kurgan Law College
  • 1988 - Kirov Kazakh State University, Lawyer

Experience:

  • 1975 - 1981: Register, Head of Clerical Office at Dzhambul District Court, Secretary of Judicial Session at Alma-Ata Oblast Court
  • 1981 - 1986: Senior Legal Adviser, acting Head of Contract and Legal Department at KazGlavVtorResursy.
  • 1986 - 1988: Senior Legal Adviser at Alma-Ata Repair and Machinery Plant.
  • 1988 - 1991: Senior Legal Adviser, Deputy Head of Contract and Legal Department at GosSnab (State Supplies) of Kazakh SSR.
  • 1991- 1994: Specialist, Assistant, Chief Assistant, Expert, Chief Expert, Head of Legal Division Sector at the Office of the President and the Cabinet of Ministers in the Republic of Kazakhstan.
  • 1994 - 2002: Head of Legal Division at the Government Office, Prime-Minister's Office of the Republic of Kazakhstan.
  • 2011 - 2016: Deputy head of Prime-Minister's Office of the Republic of Kazakhstan.
  • February 2016 - present: Advisor in Baiterek National Holding JSC.
  • June 2, 2016 - present: Member of the Board of Directors, KazAgro National Management Holding.
  • October 28, 2016 - present: Member of the Board of Directors of KEGOC, representative of Samruk Kazyna.

Other informatio:

  • 'Parasat' (2015), 'Kurmet' (2008), 'Eren enbegi ushin' medal (2003) Thank you letter from the President inluding the badge (2013), 'Uzdik Memlekettik kyzmetshі' (2013).



Vladimir Bobrov

Member of the Board of Directors, Independent Director

Date of election a member of the Board of Directors - 30-01-2017

[Learn More]

Citizenship - Republic of Kazakhstan

Birthday 14-08-1953

Status - Member of the Board of Directors, Independent Director

Education:

  • Pavlodar Industrial institute (1975), Engineer – electrician.

Scientific title, degree, activity:

  • Candidate of Technical Sciences, dissertation topic: Increase efficiency use of electrical equipment and electric power industries in the aluminous (1985);
  • Docent.

Experience:

  • Assistant, senior lecturer, head of Pavlodar Industrial institute’s chair (1975-1988);
  • Chief engineer of installation management № 9, head of the foreign economic relations department, deputy head of «Electosredazmontazh» of Ministry of energetic and electrification of the USSR in Shevchenko city (1989-1992);
  • CEO of «KazEnergoKabel» JSC (01.04.1993-19.09.2004);
  • Member of the board of directors «KazEnergoKabel» JSC (1993-2004);
  • Secretary of democratic people’s party «Nur Otan» (с 01.2012).

Other informatio:

Elected positions:

  • Deputy of Maslikhat of Pavlodar region (2003-2004);
  • Deputy of Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan from electorate
    № 52 of Pavlodar region, member of finance and budget committee  of Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan, member of deputy group «Enbek» of the Parliament of the Republic of Kazakhstan (19.09.2004-20.06.2007);
  • Сandidate for deputy of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan of IV convocation on the party list of "Nur Otan" People's Democratic Party (12.07.2007), Deputy of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan of IV convocation (since 27.08.2007), The Chairman of the Economic Affairs and Regional Development Committee (since 02.09.2007); Deputy Chairman of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan (04.2010-11.2011);
  • A candidate for deputy of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan of the V convocation on the party list of National Democratic Party "Nur Otan" (07.12.2011);
  • The deputy of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan, member of the Committee on Constitutional Legislation, the judiciary and law enforcement agencies of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan (11.2012 – 10.2016).

Party affiliation: 

  • Member of the People's Democratic Party "Nur Otan".
  • National and international awards, prizes, honors:
  • Order "Kurmet" (2004), "Dostyk" of II degree (2011);
  • Medals.

Scientific, literary works, publications:

  • Author of more than 40 scientific papers in the field of energy, co-author of reference books and textbooks on power supply of industrial enterprises.

Ibraimov Kalymzhan Ualkhanovich

Member of the Board of Directors, Deputy Chairman of the State Property and Privatization Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan

[Learn More]

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Year of birth: October 27, 1965

Education:

  • In 1988 he graduated from the Kazakh Polytechnic Institute. Lenin, engineer majoring in metallurgy.

Work experience:

  • He began his career in 1982 as a student of the operator of CNC machines, then as an operator of the 3rd category of a machine-building plant named after CM. Kirov
  • From 1983 to 1988 yy . studied at the full-time department of the Kazakh Polytechnic Institute. Lenin. From 1989 to 1994 yy . worked as an engineer in the integrated processing laboratory and BSP of the Kazakhstan branch of VNIIneft “Natural bitumen. From June 1994 to July 1996 yy . he worked as a mms laboratory for the processing of PB BSP NPO Kazneftebitum ;
  • In July 1996 he was admitted to the State Committee of the Republic of Kazakhstan for State Property Management as a leading specialist of the Main Department of Social Sphere , Real Estate and Analysis, in January 1997 he was appointed to the position of Chief Specialist of the Department for Work with State Property;
  • From May 1997 to August 1999 he worked in the Department of State Property and Assets Management of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan, as the chief specialist of the Department of State Enterprises and Property, then as the head of the sector, the head of the department for controlling the use of property of state enterprises, institutions and organizations, and the Department of State property in state organizations of the State Property and Privatization Committee of the Ministry of Finance of the Republic of Ka Zakhstan (hereinafter - KGIP);
  • In August 1999 he was appointed deputy head, in October 2000 - acting head, in November - head of the Office for Work with Non-State Legal Entities with State Participation of the State Property Committee;
  • From July 28 to November 7, 2008 served as deputy chairman of KGIP,; From November 7, 2008 to the present, he has been working as deputy chairman of the KGIP.
  • State and international awards, prizes, honorary titles:
  • A jubilee medal was awarded to the 100th anniversary of the Kazakhstan Railway.

Zhanzhumenov Talgat Zhenisovich

Chairman of the Board of Directors, Vice Minister of Industry and Infrastructure Development of the Republic of Kazakhstan

[Learn More]

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Year of birth: March 31, 1968

Place of birth: Kazakh SSR; East Kazakhstan region; Ulan district; pos. Asubulak

Languages: Kazakh, Russian.

Education, specialty (qualification), licenses:

  • Volsky Higher Military School of the Rear (1989);
  • Military Academy of Logistics and Transport of the Ministry of Defense of the Russian Federation (1996-1999);
  • Military Academy of the General Staff of the Armed Forces of the Russian Federation (2006-2008).

Seniority:

  • Head of the food service of the tank regiment (1989-1991);
  • Head of the food service of the artillery brigade (1991-1992);
  • Head of the food service of a separate rear battalion (1992-1994);
  • Head of the Food Service of the Rear Services of the Air Force of the Republic of Kazakhstan (1994-1996);
  • Head of the Food Service of the Logistics Support Department of the General Staff of the Armed Forces of the Republic of Kazakhstan (1999-2000);
  • Head of the Logistics Department of the Ministry of Defense of the Republic of Kazakhstan (2000-2001);
  • Deputy Commander of the Republican Guard of the Republic of Kazakhstan (2001-2006);
  • Head of Logistics of the Armed Forces of the Republic of Kazakhstan (2008-11-03.2010);
  • Deputy Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan (03/11/2010-06.2013);
  • Head of the Department of Military-Technical Policy of the Ministry of Defense of the Republic of Kazakhstan (09.2013-2014);
  • Deputy Head of the Secretariat of the Security Council of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan (from 2014-06.2015);
  • Head of the Department of Military Security and Defense of the Security Council of the Republic of Kazakhstan (06.2015-10.2016);
  • Deputy Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan (2016.2016-04.2019);
  • First Vice Minister of Digital Development, Defense and Aerospace Industry (from 04.2019-07.2019);
  • Vice Minister of Industry and Infrastructure Development (from 07.2019 year).

Other positions:

  • Member of the Board of Directors of NK Kazakhstan Engineering JSC.
State and international awards, prizes, honorary titles:
  • Order "Aybyn" II degree (05.2005);
  • 7 medals.
Military service, military and special ranks, cool ranks:

  • Major General (05/07/2010);
  • Lieutenant General (05/03/2018).

Tortaev Baurzhan Kadyrovich

Member of the Board of Directors, Deputy Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan

[Learn More]

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Year of birth: September 18, 1967

Marital status, family ties:

  • Wife: Omralina Elvira Toleumuhametovna;
  • Children: Daughter - Kadyrova Marzhan (born in 1992); Sons - Bekzhan (born 1994), Alizhan (born 2006).   

Languages: Kazakh, Russian.

Education, specialty (qualification), licenses:

  • Moscow State Order of the Red Banner of Labor Academy of Management named after Sergo Ordzhonikidze (1984-1991), Engineer-economist. 

Seniority:

  • Specialist of the information and reference center of the Semipalatinsk Commodity and Raw Materials Exchange (08.1991-08.1992);
  • Software Engineer MP "Beigel" (08.1992-12.1992);
  • Chief Accountant of the Private Enterprise "Didar" (12.1992-03.1993);
  • Chief Accountant of the Emergencies Ministry “Arpa Masagi” (03.1993-11.1994);
  • Commercial director of the collective enterprise "Chart" (11.1994-04.1995);
  • Chief Accountant of Semipalatinsk JSC "Household Goods" (04.1995-12.1995);
  • Leading, chief specialist of the Semipalatinsk Regional Department of Economics (05.1996-07.1997);
  • Consultant of the consolidated economic department of the Akim's Office of the city of Semipalatinsk (07.1997-04.1998);
  • Deputy Head of the East Kazakhstan Regional Department of Statistics (04.1998-06.1999);
  • Head of the Information and Statistics Center of the Statistics Office of the East Kazakhstan Region (10.1999-09.2002);
  • Deputy Chairman of the Agency of the Republic of Kazakhstan on Statistics (09.2002-2008);
  • Director of the Department of Investment Policy and Planning of the Ministry of Economy and Budget Planning of the Republic of Kazakhstan (02.2008-03.2010);
  • Director of the Department of Investment Policy and Planning of the Ministry of Economic Development and Trade of the Republic of Kazakhstan (03.2010-2011);
  • Deputy Head of the Department of Social and Economic Monitoring of the Administration of the President of the Republic of Kazakhstan (2014-04.2017);
  • Executive Secretary of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan (04.2017-22.03.2019);
  • Deputy Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan (from 04.2019).

Other positions:

  • Member of the Board of Directors of Kazakhstan Public-Private Partnership Center JSC (09.2008).
State and international awards, prizes, honorary titles:

  • Medal “Kazakhstan Constitution 10 zhyl” (2005).

Bishimov Kuanysh Erdauletovich

Member of the Board of Directors, Chairman of the Management Board of NK Kazakhstan Engineering JSC

[Learn More]

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Year of birth: January 2, 1972

Education:

  • Karaganda Polytechnic Institute, Specialty "Mechanical Engineer";
  • Karaganda State University, Specialty "Lawyer".

Languages: Kazakh, Russian.

Seniority:

  • The mechanic is the controller of the Quality Control Department, production manager of the Karaganda bus fleet No. 3 (11.1994-12.1998);
  • Inspector, chief inspector of the main customs department in the Karaganda region (12.1998-06.2001);
  • Chief Specialist, Deputy Head of the Export Control Department of the Ministry of Economy and Trade, Ministry of Industry and Trade of the Republic of Kazakhstan (06.2001-08.2003);
  • Director of the Department of Defense Production, Director of the Department of Project Management and Technical Development of NK Kazakhstan Engineering JSC (08.2003-05.2005);
  • General Director of Tynys JSC, Kokshetau (05.2005-09.2010);
  • Vice-President of NK Kazakhstan Engineering JSC (09/09/05/2011);
  • General Director of JSC Petropavlovsk Heavy Engineering Plant (05.2011-12.2017);
  • Deputy Chairman of the Management Board - Member of the Management Board of NPP Atameken RK (12.2017-06.2019);
  • Chairman of the Management Board, NK Kazakhstan Engineering JSC.

State and international awards, prizes, honorary titles:

  • Order "Urmet";
  • Medals “10 years of Astana”, “20 years of the Armed Forces of the Republic of Kazakhstan”;
  • Breastplate "Ermetti machine Zhasaushi".

Toleubekov Erzhan Alshimbekovich

Member of the Board of Directors, Independent Director

[Learn More]

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of birth: February 01, 1969

Education:

  • KazNU named after Al-Farabi, specializing in Political Economy (1986 - 1993), Jurisprudence, (1997 - 2000).

Seniority:

  • Tsesnabank JSC - Chairman of the Management Board;
  • JSC Alfa Propertis - Chairman of the Board;
  • Astana Capital Invest JSC - Chairman of the Board, Chairman of the Board of Directors;
  • Tsesnabank JSC - Managing Director;
  • Chairman of the Supervisory Board of Astana-Plat LLP, Personal Cashier, Personal Mail;
  • He held various positions in the top management of EXIM BANK JSC (1993 - 1997), Bank Turan Alem JSC (1997 - 1999), Republic Accumulative Pension Fund JSC (2012 - 2017), Tsesnabank JSC (2007 - 2012), Halyk Bank of Kazakhstan JSC (2003 - 2007).

Other posts:

  • Astana Capital Invest JSC - Chairman of the Board of Directors.

Scientific, literary works, publications:

  • Co-author of the Personal Cashier system of electronic money and mobile applications, co-author of MyPost software.